Centrum logistyczne – co to jest, rodzaje i jakie funkcje spełnia?

centrum logistyczne

Centrum logistyczne to złożony układ obiektów i przestrzeni, który jest ważnym elementem infrastruktury logistycznej w różnych branżach. Dobrze zorganizowane centrum logistyczne pozwala zredukować koszty i oszczędzić czas, co przekłada się na zadowolenie klientów oraz rozwój organizacji. Jakie są funkcje i jak działają centra logistyczne w Polsce?

Centrum logistyczne – co to jest?

Aby powstało centrum logistyczne, potrzebny jest teren oraz infrastruktura, która wypełni jego przestrzeń – mogą to być na przykład magazyn, platformy przeładunkowe, chłodnia, parking lub biura. Centrum logistyczne to ‒ z definicji ‒ miejsce, w którym odbywają się przyjmowanie, magazynowanie, pakowanie, przeładunek kontenerów, odbiory, obsługa celna, wydawanie towarów, obsługa procesów e-commerce – wszystko zależy od funkcji dane obiektu.

Co to znaczy, że centrum logistyczne jest tak ważne dla logistyki? Taki obiekt może pełnić szereg zadań w procesie logistycznym, takich jak:

  • funkcje logistyczne, takie jak magazynowanie, przeładunek, transport;
  • funkcje pomocnicze, na przykład wynajem palet i kontenerów, obsługa celna, usługi informacyjne;
  • funkcje dodatkowe, a wśród nich sprzedaż paliw, parking, obsługa pojazdów.

Ciekawym zjawiskiem związanym z utworzeniem centrum logistycznego jest rozwój usług budowlanych oraz pobudzenie rynku pracy w jego okolicy.

Centrum logistyczne ze względu na zasięg działania możemy podzielić na międzynarodowe, regionalne, lokalne oraz branżowe. Często są czynne przez całą dobę, a kadra obsługuje klientów w różnych językach.

Centrum logistyczne w Polsce – rozwój rynku

Polska jest interesującą lokalizacją dla wielu inwestorów. Rozwój infrastruktury logistycznej oraz położenie w Europie Środkowo-Wschodniej pozwalają stworzyć atrakcyjne warunki dla powstawania centrów logistycznych w Polsce. Mocną stroną polskiej oferty są dobre połączenia kolejowe, drogowe i morskie. W Polsce swoje centra logistyczne ma kilka z międzynarodowych korporacji, co jest korzystne zarówno dla firm, jak i polskich klientów.

Największe centrum logistyczne, jakie można znaleźć na terenie Polski, zostało wybudowane w Łodzi i nosi nazwę Central European Logistics Hub. Powierzchnia tego miejsca wynosi aż 630 tys. metrów kwadratowych!

Centrum logistyczne – przykłady nowoczesnych rozwiązań w Polsce

O rozwoju usług logistycznych w Polsce świadczy wzrost powierzchni oraz wykorzystanie nowoczesnych tendencji przy budowie i organizacji centrum logistycznych. Przykładem takiego podejścia jest m.in. wdrażanie ekologicznych rozwiązań, które mają zmniejszyć negatywny wpływ ośrodków logistycznych na środowisko naturalne, zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, poprawa warunków pracy oraz automatyzacja i robotyzacja zadań.

Mimo tego, że sporą część magazynów przeładunkowych i centrów logistycznych zajmują firmy związane z branżą e-commerce, na polskim rynku można znaleźć inne duże marki, które również inwestują w obsługę dużych terenów logistycznych. Wśród znanych firm, które wybudowały własne centra logistyczne, warto wymienić chociażby: Leroy Merlin i jego magazyn w województwie łódzkim, o powierzchni blisko 123 tys. metrów kwadratowych; centrum logistyczne sieci Żabka Polska o powierzchni około 60 tys. metrów kwadratowych i położeniu nieopodal Radzymina; a także centrum logistyczne sieci InPost, która realizuje usługi kurierskie, bazując na ponad 60 centrach logistycznych, w tym największym z nich (8500 metrów kwadratowych) usytuowanym w Łodzi.