Co to jest transport intermodalny?

transport

Intermodalny transport towarowy, czyli tak zwany transport intermodalny, to sposób przewożenia ładunków, w którym wykorzystuje się kilka rodzajów transportu, jednak bez zmiany jednostki ładunkowej. Oznacza to, że towar jest transportowany bez przeładunku i przez cały proces transportu pozostaje w nadwoziu lub kontenerze.
Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści, także formalnych. Potrzebne jest sporządzenie tylko jednej umowy o przewóz, a usługę wykonuje tylko jeden wykonawca.

Zalety transportu intermodalnego

Transport intermodalny cechuje duża elastyczność, która pozwala na dostosowanie przewozu do aktualnie panujących warunków oraz obniżenie kosztów. Przykładowo, transport na długich trasach można przeprowadzić, wykorzystując kolej – to rodzaj transportu zużywający stosunkowo mało energii w porównaniu do innych rozwiązań. Korzystając z zalet transportu intermodalnego, w lokalizacjach, do których nie dociera kolej, wykorzystuje się samochody ciężarowe, które mogą dotrzeć do większości miejsc. Dobrze zaplanowany transport intermodalny pozwala obniżyć koszty, a przy okazji niesie pozytywne skutki o szerszym zasięgu, na przykład przyczynia się do odciążenia dróg i zmniejszenia korków. Transport intermodalny to również szansa na przyśpieszenie przewozu oraz poprawę jakości usług przewoźnika. Ten rodzaj transportu jest opłacalny na długich trasach oraz przy przewozach międzynarodowych, ponieważ w tym przypadku nie mamy do czynienia z kabotażem.

Rodzaje transportu intermodalnego

Transport intermodalny możemy podzielić ze względu na różne kryteria. Jednym z nim jest zasięg – wyróżniamy przewozy krajowe i międzynarodowe, a także te o zasięgu kontynentalnym i międzykontynentalnym. W intermodalnym transporcie towarowym operatorem może być przewoźnik – mówimy wtedy o transporcie bezpośrednim – lub przewoźnik pomocniczy – taki transport określa się jako pośredni.

Transport intermodalny wykorzystuje różne typy jednostek. Są to naczepy, kontenery, samochody ciężarowe, wymienne nadwozia oraz specjalne pojemniki. Przewozy w ramach transportu intermodalnego mają różny charakter – stosowane są między innymi przewozy szynowo-drogowe, drogowo-lotnicze, ale także na przykład szynowo-drogowo-morskie lub szynowo-drogowo-rzeczne.

Terminale przeładunkowe w transporcie intermodalnym

Rozwój transportu intermodalnego wspierają terminale przeładunkowe, które są ważnym elementem łańcucha przewozu ładunków – http://tte.pl/terminal-przeladunkowy/. Intermodalny terminal przeładunkowy to obiekt, który stanowi połączenie pomiędzy różnymi gałęziami transportu. W terminalu dochodzi do przeładunku jednostek transportowych. Dobrze rozbudowana sieć terminali wspiera postęp transportu intermodalnego.