Dopuszczalna masa całkowita pojazdu: wszystko, co musisz wiedzieć

Dopuszczalna masa całkowita pojazdu: wszystko, co musisz wiedzieć

Samochody ciężarowe, które jadą w kierunku magazynu przeładunkowego lub bezpośrednio do miejsca docelowego muszą spełniać szereg norm, jedną z nich jest ograniczenie w postaci dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu (w skrócie DMC). Co każdy przewoźnik powinien wiedzieć o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów? Zapraszamy do lektury.

Masa całkowita pojazdu a rzeczywista masa pojazdu – to nie to samo. Ograniczenia tonażowe

Masa całkowita to masa pojazdu wraz z masą znajdujących się w nim rzeczy oraz pasażerów. Tak więc DMC oznacza wagę samochodu z przewożonym ładunkiem, czyli bagażem i wszystkimi osobami. Warto mieć świadomość, że mandat karny za przekroczenie DMC może wynieść nawet 3000 złotych (podstawa art. 97 Kodeksu wykroczeń).

Ograniczenia tonażowe w Polsce

Na wielu krajowych odcinkach dróg maksymalny nacisk osi napędowej pojazdu wynosi  8 lub 10 ton. W zależności od warunków atmosferycznych lub kalendarza świąt, dni wolnych, wprowadzane są ograniczenia tonażowe dla pojazdów ciężarowych do dopuszczalnej masy całkowitej powyżej 12 ton.

Transport intermodalny a dopuszczalna masa całkowita pojazdu

W 2017 roku nastąpiły spore zmiany w kwestii ograniczeń tonażowych, mianowicie zwiększono dopuszczalną masę pojazdów w Polsce w transporcie intermodalnym, dzięki czemu od tej pory przewoźnicy mogą transportować większą wagę towaru, czyli zoptymalizować swoje usługi. Ciężar DMC po załadunku może wynieść maksymalnie 44 tony, oczywiście po spełnieniu pewnych warunków. Otóż drogowa część transportu intermodalnego musi obejmować do 150 km (w linii prostej) od najbliżej zlokalizowanego terminalu kolejowego/portu, gdzie kontynuowany będzie transport kombinowany. Jaki jest drugi warunek? Odnosi się on do dostosowanego zespołu pojazdów. Co to dokładnie oznacza? Przewóz musi wykorzystywać 3-osiowy ciągnik siodłowy i naczepy o dwóch lub trzech osiach, które mają przewozić co najmniej jeden kontener/nadwozie wymienne.

Zapraszamy do kontaktu przedsiębiorców zainteresowanych transportem towarów sypkich (różnego rodzaju), jak i przewozami gabarytowymi materiałów o rozmaitym stopniu skomplikowania konstrukcyjnego. Dzięki kompleksowej flocie pojazdów ciężarowych z różnymi naczepami oferujemy usługi transportowe na terenie kraju, jak i poza Polską. Zachęcamy do wizyty w biurze w Sławkowie. Mogą Państwo skontaktować się również nami, dzwoniąc pod nr.: 32 719 61 68 lub wysyłając zapytania na adres e-mail: biuro@tte.pl.