Co to jest ładunek ponadnormatywny (przestrzenny)?

tte

Ładunek ponadnormatywny, określany także jako nienormatywny lub ponadgabaryt, to rodzaj towaru, który podczas transportu stanowi szczególne wyzwanie i wymaga wyjątkowych przygotowań. Najczęściej przyjmuje się, że jest to ładunek, który wyróżnia się wielkością. W ten sposób opisuje się również towar, który podczas transportu wymagają szczególnych środków, a także czasem obiekty o dużej wartości.

Podział ładunków ponadnormatywnych

Ładunki nienormatywne możemy podzielić na podgrupy. Do jednej z nich należą te towary, które ważą mniej niż 25 ton, z ich rozmiar jest w niewielkim stopniu większy niż wymiary dopuszczone w przepisach. Inny typ ponadgabrytów stanowią towary długie, których inne właściwości (szerokość, wysokość, ciężar) nie zawsze przekraczają normę.

Przesyłka ponadnormatywna a środek transportu

Warto wiedzieć, że nie ma jednakowych reguł, które określają masę, kształt lub rozmiary ponadnormatywnych ładunków w różnych gałęziach transportu. Szczególnie skomplikowane jest zagadnienie organizacji transportu drogowego. Kwestie, które musi wziąć pod uwagę przewoźnik, to dopuszczalna długość i szerokość pojazdu, znaczenie mają także maksymalna wysokość, dopuszczalna masa całkowita pojazdu z załadunkiem, a także maksymalny nacisk osi środka transportu.

W przypadku transportu kolejowego, morskiego lub lotniczego zasady przewozu ponadnormatywnych ładunków są inne dla każdego z tych typów transportu.