Lokalizacja – jak wybrać najlepszą do ulokowania magazynu?

lokalizacja magazynu

Wyboru lokalizacji magazynu przeładunkowego należy dokonać biorąc pod uwagę rozmaite czynniki, w tym koszty, sposób działania danego obiektu, a także bliskość infrastruktury transportowej. Lokalizacja hali magazynowej wpływa na wiele czynników związanych z logistyką w przedsiębiorstwie, w tym na sposób przeprowadzenia operacji, koszty oraz obsługę klientów.

Czynniki wpływające na lokalizację magazynu

Kiedy wybierasz lokalizację dla swojego magazynu, szczególną uwagę warto zwrócić na kilka poniższych elementów.

  • Bliskość punktów docelowych – umiejscowienie magazynu powinno być dostosowane do obsługi głównych odbiorców. Pozwoli to zmniejszyć koszty oraz czas dostawy.
  • Infrastrukturę transportową – bliskość autostrady, portu, lotniska czy linii kolejowej zwiększa możliwości w zakresie planowania przedsięwzięć. Warto zwrócić uwagę nie tylko na istniejącą już infrastrukturę, ale tu także zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzeni. Dobre warunki do prowadzenia magazynu zapewniają specjalne strefy ekonomiczne.
  • Koszty utrzymania i obsługi – koszty utrzymania oraz wysokość pensji wypłacanej pracownikom zależą w dużej mierze od umiejscowienia magazynu. Okoliczny rynek pracy to czynnik, który koniecznie należy wziąć pod uwagę.
  • Współpraca z innymi podmiotami – kontakty biznesowe z innymi firmami logistycznymi czy dostawcami stanowią kolejny istotny czynnik w wyborze odpowiedniej lokalizacji.

Należy jednak pamiętać o tym, że analiza istotnych czynników lokalizacji magazynu powinna być przeprowadzana indywidualnie, zgodnie z oczekiwaniami danego klienta. W TTE możesz liczyć na profesjonalne doradztwo w tej dziedzinie.

Lokalizacja magazynu w sieci dystrybucji

Lokalizacja magazynu zależy nie tylko od klientów czy punktów przeładunkowych, ale również od charakterystyki produktu, a przez to również łańcucha dostaw. Wyroby o krótkim terminie spożycia powinny być magazynowane blisko sklepów, w których odbywa się końcowa sprzedaż. Nie należy umieszczać ich w magazynach tranzytowych. W przypadku produktów suchych, a także tych w stanie ciekłym, należy maksymalnie ograniczyć transport. Zmiana lokalizacji może niekorzystnie wpływać na właściwości wyrobu, a przy tym generować wysokie koszty. Liczba punktów tranzytowych powinna być jak najmniejsza w przypadku produktów o niskiej stabilności wewnętrznej. Są to na przykład wyroby chemiczne – poleca się je przechowywać jedynie w dwóch lokalizacjach, a więc w miejscu produkcji oraz w końcowym punkcie sprzedaży. Miejsce magazynowania towarów jest zależne również od tego, jak dużo firma jest w stanie wyprodukować w danym czasie.

Trade & Trans Expert to nie tylko firma transportowa!  W ramach współpracy z TTE możesz liczyć na usługi magazynowe i przeładunkowe. Nasz zespół chętnie obsłuży transport Twoich towarów. Skontaktuj się z nami w celu ustalenia szczegółów współpracy!