Magazynowanie stali – nowoczesny magazyn z obsługą logistyczną

magazynowanie stali

Stal jest wyjątkowym tworzywem. Ten materiał cechuje duża gęstość, to znaczy, że nawet przy niewielkich rozmiarach składowanej stali surowiec osiąga dużą masę. W związku z tym technologie magazynowania i transportowania muszą być przystosowane do pracy z dużymi obciążeniami. Do tego zadania najlepiej nadaje się nowoczesny magazyn przeładunkowy.

Magazyn stali – o to należy zadbać!

Stal może być magazynowana w różnej postaci – mogą to być na przykład stalowe arkusze, zrolowane w krążki druty lub stalowe profile. Jest to kolejny czynnik, który trzeba uwzględnić przy składowaniu stali w magazynie. Warto zadbać również, aby magazynowana stal była przechowywana w dobrze zorganizowany sposób. Miejsce składowania powinno umożliwiać dostęp do różnych partii surowca, aby zoptymalizować przepływ i kontrolować stan zapasów. Regały wykorzystane do składowania stali powinny być trwałe, stabilne i dobrze osadzone w podłożu.

Różne postaci stali wymagają specyficznych warunków składowania w magazynie:

  • stal w formie drutu zrolowanego w krążki można układać na specjalnych podkładach, formując stosy, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń;
  • arkusze blachy podczas magazynowania trzeba zabezpieczyć przed wygięciem – stosowane są na przykład regały, które mają wysuwane półki, aby chronić surowiec przed uszkodzeniem;
  • profile stalowe, czyli rury, pręty lub profile jako ładunek o nietypowych wymiarach, optymalnie jest magazynować na regałach dłużycowych, dostosowanych do ich gabarytów.

Czy stal może być magazynowana na zewnątrz?

W niektórych przypadkach dozwolone jest składowanie stali poza magazynem lub halą. Wewnątrz budynku zwykle panują lepsze warunki, jednak są sytuacje, gdy bardziej optymalnie jest magazynować surowiec na zewnątrz. Stal, która ma być przetworzona na dalszych etapach, zostanie oczyszczona z rdzy, która ewentualnie pojawi się na powierzchni. Składowaną poza magazynem stal warto też zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami – można wykorzystać środki antykorozyjne, ale należy zadbać również o właściwą ochronę stojących na zewnątrz regałów i ich zawartości. Sposobem na zabezpieczenie ładunku są dachy i rynny, które chronią składowaną stal przed opadami. Instalacje przeznaczone do magazynowania stali należy zakotwiczyć w betonowym fundamencie. Trzeba także zwrócić uwagę na parametry konstrukcyjne i wziąć pod uwagę możliwe utrudnienia, na przykład siłę wiatru.

W nowoczesnym magazynie przeładunkowym nie można zapomnieć o bezpieczeństwie pracowników. Warunki mogą poprawić na przykład pasy mocujące lub ograniczniki. Należy też w szczególny sposób dbać o przestrzeganie procedur i zasad bezpieczeństwa.