Największe zagrożenia w transporcie drogowym

Analiza stanu technicznego samochodu w celu uniknięcia zagrożeń w transporcie drogowym

Transport drogowy daje wiele szans rozwoju i ma korzystny wpływ na gospodarkę, szczególnie, gdy dany kraj, tak jak Polska, jest krajem tranzytowym, w którym przecinają się drogi łączące różne regiony. Jednak pomimo swojej niezaprzeczalnej użyteczności transport drogowy niesie ze sobą potencjalne ryzyka zarówno dla uczestników ruchu drogowego, jak i dla środowiska. Omówmy zatem największe zagrożenia łączące się z transportem drogowym i kroki, które można podjąć, aby je zminimalizować.

Z jakimi zagrożeniami wiąże się transport drogowy?

Rosnąca liczba przewozów ładunków, a także przewozów pasażerskich to pozytywna tendencja. Jednak wiąże się ona również z konsekwencjami, które muszą wziąć pod uwagę osoby organizujące transport drogowy. Ich celem powinno być zapewnienie warunków, dzięki którym transport drogowy będzie nie tylko opłacalny, ale także bezpieczny dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska naturalnego. Największym i najbardziej oczywistym zagrożeniem w transporcie są wypadki drogowe. Każdego roku dochodzi do setek tysięcy niebezpiecznych incydentów, które prowadzą do obrażeń i śmierci ludzi, a przy okazji do uszkodzenia ładunku towarowego. Ryzyko transportowe dotyczy także utarty środka transportu. Przyczyny występowania groźnych wypadków i kolizji drogowych bywają różnorodne. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Jakie czynniki wpływają na pojawianie się zagrożenia w transporcie drogowym?

Brak edukacji i kultury motoryzacyjnej

Jednym z czynników ryzyka w transporcie drogowym jest niezadowalająca edukacja oraz związana z nią kultura, którą można określić jako motoryzacyjną. Regularne szkolenia zdecydowanie mogłyby w pozytywny sposób wpłynąć na liczbę błędów za kierownicą. Jest to szczególnie istotne w przypadku kierowców zawodowych, którzy powinni mieć dostęp do właściwej edukacji, uwzględniającej nowoczesne rozwiązania technologiczne. Coraz bardziej powszechne w transporcie drogowym stają się systemy wspomagające jazdę, takie jak asystent pasa ruchu czy automatyczny system hamowania awaryjnego. Warto wspomnieć też o pojazdach autonomicznych, które w najbliższych latach wprowadzą prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa na drogach. 

Nadmierna prędkość

Wysoko na liście zagrożeń transportu drogowego znajduje się również zbyt duża prędkość, która jest niedostosowana do warunków panujących na drodze. Niestety jest to powszechna przyczyna wypadków ze skutkiem śmiertelnym, ponieważ przekraczanie dozwolonej prędkości ogranicza czas reakcji kierowcy i wydłuża drogę hamowania, co znacznie zwiększa ryzyko kolizji. Skutecznym rozwiązaniem na poprawę bezpieczeństwa może okazać się zwiększone promowanie przepisów ruchu drogowego oraz bezpiecznych nawyków, takich jak unikanie jazdy po alkoholu. W tym aspekcie warto pamiętać, że osoby prowadzące w stanie nietrzeźwości mają obniżone zdolności poznawcze i znacznie słabszą kontrolę nad pojazdem.

Stan infrastruktury drogowej

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest kiepski stan infrastruktury drogowej lub jej złe zaplanowanie. Nie jest to kwestia, na którą kierowcy mają bezpośredni wpływ, jednak podczas prowadzenia pojazdu muszą oni uwzględnić szczególne warunki i dopasować do nich styl jazdy. Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest kwestią, która interesuje rządy poszczególnych państw oraz instytucje Unii Europejskiej. Tworzą one listy problemów, które należy rozwiązać, aby drogi były bezpieczniejsze dla użytkowników.

Stan techniczny pojazdu

Kolejnym elementem powodującym zagrożenia w transporcie jest często niewłaściwy stan techniczny samochodu. Przyczyną awarii mogą być zarówno zaniedbania ze strony kierowcy, który nie przeprowadził solidnej kontroli pojazdu używanego do przewożenia ładunku przed rozpoczęciem trasy, jak i czynniki niezależne od niego. Jest to sprawa szczególnie istotna z uwagi na to, że za wszelkiego rodzaju zaniedbania prowadzący wóz może odpowiadać finansowo, karnie lub zawodowo w kwestii utraty uprawnień do kierowania pojazdem. Straty w transporcie drogowym mogą być również wywołane poprzez niewłaściwe postępowanie w trakcie przewozu towaru, włączając w to błędy w obsłudze sprzętu i niedostosowanie się do wytycznych dotyczących przewozu.

Niedostateczna widoczność na drodze i niesprzyjające warunki pogodowe

Kolejny aspekt bezpieczeństwa ruchu drogowego to niewystarczająca widoczność pojazdów oraz innych użytkowników drogi. Wyjątkowo istotne jest to podczas intensywnych opadów i mgły oraz po zmroku, ale o prawidłową widoczność trzeba dbać w każdych warunkach. Dotyczy to również innych niż kierowcy samochodowi użytkowników drogi, czyli motocyklistów, rowerzystów i pieszych. Często są oni mniej chronieni i mogą łatwo stać się ofiarami wypadków. To kolejne z zagrożeń, dlatego warto pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Takie podejście trzeba stosować przede wszystkim na terenach zabudowanych, z których korzystają inni użytkownicy drogi. Ostrożności nigdy za wiele!

Wprowadzanie nowych przepisów, nacisk na edukację, rozwój infrastruktury – to tylko część rozwiązań, które mają zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego. Przede wszystkim jednak każdy kierowca musi samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników. W firmie Trade&Trans Expert współpracujemy ze sprawdzonymi kierowcami, dla których bezpieczeństwo stoi zawsze na pierwszym miejscu. Zlecając nam swój przewóz, masz pewność, że zrobimy wszystko, by dotarł bez uszczerbku i na czas!