Kiedy warto wynająć naczepę z ruchomą podłogą?

Kiedy warto wynająć naczepę z ruchomą podłogą?

Naczepa „walking floor”, czyli naczepa z ruchomą podłogą to ciekawe rozwiązanie, które ułatwi transport niektórych rodzajów towaru. Najważniejszym elementem takiej ruchomej podłogi są przesuwające się o kilkanaście centymetrów listwy rozmieszczone wzdłuż przyczepy. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Wyjaśniamy w najnowszym artykule na blogu. Zapraszamy do lektury.

Solidna podstawa

Całość konstrukcji opiera się na stalowej ramie, wzmocnionej palami i poprzeczkami nośnymi. Za szczelność naczepy z ruchomej podłogi odpowiadają uszczelki, a jej wytrzymałość poprawiają umieszczone pomiędzy listwami wkładki. Podłoga jest ruchoma dzięki mechanizmowi zbudowanemu z przesuwnych belek i siłowników hydraulicznych, połączonych z mechanizmem napędowym – do sterowania służą elektrozawory.

  • Dzięki takiej budowie oparta na listwach podłoga porusza się podczas przewozu.
  • Często całym systemem można sterować przy pomocy specjalnej aplikacji, z poziomu telefonu komórkowego.
  • Taki sposób sterowania stanowi duże ułatwienie dla pracowników, podnosząc ich bezpieczeństwo i komfort pracy.

Transport dla wymagających

Swobodnie przemieszczająca się w trakcie jazdy podłoga będzie praktycznym sposobem na transport specyficznych grup ładunków. W jakich sytuacjach warto wynająć tego rodzaju przyczepę? Naczepa z ruchomą podłogą jest świetnie przystosowana przede wszystkim do przewozu materiałów sypkich i drobnicowych. Sprawdza się przy transporcie zboża i paszy oraz sypkich materiałów budowlanych, takich jak żwir czy piasek. W naczepach z ruchomą podłogą przewozi się również paliwa alternatywne, takie jak pelet, słoma, brykiet, ściółka z kory i inne rodzaje biomasy. Przy pomocy „walking floor” transportowane są też odpady i materiały do recyklingu. Jednak to nie wszystkie sytuacje, w których przydatna będzie naczepa z ruchomą podłogą. Znajdzie zastosowanie w przewozie ładunków, które są ułożone na paletach, balach lub znajdują się w beczkach. Takie rozwiązanie pozwala jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń załadunkową.

Same zalety?

Zaletą przyczep z ruchomą podłogą jest również również sprawny załadunek oraz wyładunek towaru. Proces ten nie musi być prowadzony „od góry”, jak w standardowych przyczepach. Warto wiedzieć, że dostępne są naczepy z dodatkowymi udogodnieniami, które wpływają na ich funkcjonalność – mogą to być na przykład boczne drzwi, przystosowane do załadunku długich elementów czy też wzmocnione profile przesuwne.

Kiedy nie skorzystamy z zalet naczepy z ruchomą podłogą? Nie należy przewozić w niej towarów szklanych, metalowych i innych ładunków o ostrych krawędziach, które mogłyby uszkodzić uszczelki. W ten sposób naczepa straci swoją szczelność oraz obniży się jej żywotność.