Jak wybrać wózek widłowy (jezdniowy)?

forklift-748598_1280

Podczas podejmowania decyzji o wyborze wózka widłowego warto pamiętać o kilku czynnikach, takich jak na przykład udźwig lub rodzaj masztu i opon.

Wózek widłowy – najważniejsze elementy

Podstawową decyzją jest wybór między modelem używanym lub fabrycznie nowym. Nowy model to bardzo duży koszt, dlatego w niektórych sytuacjach lepiej może sprawdzić się używany wózek widłowy renomowanego producenta. Przed zakupem trzeba uwzględnić także koszty serwisowania danego modelu. Innym dylematem jest wybór pomiędzy wózkiem elektronicznym, dieslem lub z instalacją LPG. W tym przypadku należy uwzględnić rodzaj przestrzeni, w jakiej będziemy używać pojazdu. Pierwszy rodzaj sprawdzi się w pomieszczeniach zamkniętych, drugi może być stosowany wyłącznie na otwartych przestrzeniach, z kolei trzeci typ jest najbardziej uniwersalny.

Jedną z podstawowych kwestii jest udźwig wózka widłowego. Jego wartość powinna być brana pod uwagę z uwzględnieniem innych czynników, takich jak na przykład wysokość, na którą podnosimy towar. Podjecie decyzji umożliwi nam zapoznanie się z wykresem spadku udźwigu danego pojazdu.

Inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze wózka widłowego jest rodzaj masztu – jego długość jest uzależniona od potrzebnej wysokości oraz typ opon. Superelastyczne modele są droższe, ale bardziej wytrzymałe, najlepiej stosować je na równej powierzchni, z kolei pneumatyczne wyróżnia znaczny poziom amortyzacji.