Bezpieczny transport materiałów budowlanych – na czym polega?

truck-1565478_1280

Transport materiałów budowlanych to specyficzne zagadnienie. Przewóz takich materiałów powinien być właściwie przygotowany, należy wybrać odpowiedni środek transportu oraz zadbać o bezpieczeństwo ładunku. W przewozie materiałów budowlanych często stosuje się transport drogowy, który może być najbardziej precyzyjny – ponieważ pozwala na bezpośrednie dostarczenie towaru na przykład na plac budowy – a przede wszystkim ekonomiczny, szczególnie w przypadku odległości mniejszych niż 80 kilometrów.

Materiały budowlane możemy podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich są materiały masowe, które mogą być luźne i paczkowane, a drugim materiały drobnicowe. Rodzaj transportu musi być uzależniony od typu przewożonych materiału, a także jego ilości, masy oraz objętości. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj opakowania i odległość, na którą będzie dostarczany ładunek. W przypadku transportu drogowego trzeba również uwzględnić warunki panujące na drogach, a także miejsca oraz sposoby załadunku oraz wyładunku.

Transport materiałów budowlanych – środki i bezpieczeństwo

W transporcie materiałów budowlanych najczęściej stosowane są samochody ciężarowe – mogą to być na przykład ciężarówki, także z przyczepą lub naczepą, platformy niskopodwoziowe oraz samochody skrzyniowe. W drogowym przewozie materiałów budowlanych wykorzystuje się również wywrotki samochodowe, które sprawdzają się szczególnie podczas przewozu ładunków plastycznych i sypkich, a także ciągniki, które będą odpowiednie do transportu materiałów masowych. Ciągniki różnią się budową podwozia – mogą być gąsienicowe oraz kołowe na poszerzonych oponach lub pneumatykach samochodowych, wybór właściwego rozwiązania powinien być uzależniony od panujących na drodze warunków – na przykład ciągniki kołowe są odpowiednie w przypadku twardych nawierzchni.

Bezpieczny przewóz jest uzależniony również od prawidłowego umocowania ładunku. Za jego właściwe wykonanie odpowiedzialny jest załadowca oraz kierowca. Duże znaczenie mają gabaryty – przewożone materiały, szczególnie paczkowane, powinny być dopasowane do przestrzeni ładunkowej.

Bezpieczeństwo zapewni również odpowiednie wyposażenie w postaci dodatkowych urządzeń, a także roboczych zabezpieczeń. Mogą to być na przykład burty, kłonnice przednie, boczne oraz ukośne oraz zabezpieczenia w tylnej części przestrzeni przewozowej. W ten sposób przewożone materiały w trakcie transportu nie przesuwają się, co ma szczególne znaczenie w przypadku na przykład towarów delikatnych, sypkich lub cieczy. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu transportowane mogą być obiekty płaskie oraz przestrzenne. Praktycznym rozwiązaniem są dodatkowe ścianki boczne, które można zamontować lub usunąć w razie potrzeby.

Ważnym elementem zabezpieczającym są pasy mocujące i ściągacze. Bardzo ważna jest znajomość przepisów regulujących przewóz materiałów budowlanych – kierowca, przewożący ładunek, powinien być odpowiednio przeszkolony w tym zakresie.