Telematyka to pojęcie związane z rozwojem rozwiązań informacyjnych oraz komunikacyjnych. Tym terminem określamy technologie informatyczne, informacyjne oraz telekomunikacyjne, a także rozwiązania, które służą do automatyzacji sterowania. Systemy telematyczne są dostosowane oraz zintegrowane z systemami fizycznymi, z uwzględnieniem ich organizacji, zarządzania, zadań oraz innych cech. Termin „telematyka” pochodzi od francuskiego słowa „telematique” i po raz pierwszy został użyty w 1978 roku w raporcie przygotowanym dla rządu francuskiego przez Alana Minca oraz Simona Norę. Nowe słowo stanowiło połączenie dwóch terminów – telekomunikacja i informatyka. Termin miał określać kwestie, które były związane z przekazywaniem danych i komunikowaniem się z użyciem nowoczesnych technologii. Telematyka znalazła zastosowanie w różnych branżach. Wykorzystują ją między innymi medycyna, przemysł oraz transport. Najważniejszym zadaniem systemów telematycznych są kwestie związane z informacją, jej uzyskiwaniem, przetwarzaniem, przekazywaniem oraz wykorzystaniem.
Systemy telematyczne odgrywają istotna rolę w branży transportowej. Nowoczesne rozwiązania z zakresu telematyki pozwalają usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstw zajmujących się transportem drogowym towarów oraz osób i w ten sposób uzyskać przewagę konkurencyjną nad innymi firmami z branży. Telematyka pomaga zoptymalizować procesy i koszty.
Jedną z funkcji telematyki jest wsparcie efektywnego zarządzania flotą pojazdów w przedsiębiorstwie transportowym. Umożliwiają to urządzenia zainstalowane w pojazdach, zbierające potrzebne dane, które następnie są przekazywane do bazy danych. Uzyskane w ten sposób informacje mogą zostać następnie przetworzone, co pozwala na ocenę efektywności oraz skuteczności realizowania zleceń. Systemy telematyczne w swojej pracy wykorzystują GPS, czyli nawigację satelitarną, WLAN, czyli sieci internetowe, a także sieci komórkowe – GSM – oraz łączność radiową – RDS-TMC. Dzięki wykorzystaniu tych różnorodnych źródeł technologie telematyczne pozwalają na określenie czynników, które wpływają na skuteczność przedsiębiorstwa transportowego, takich jak prędkość, czas, aktualna pozycja oraz kierunek, w którym porusza się pojazd.
Dzięki systemom telematycznym firmy z branży transportowej mogą zwiększyć bezpieczeństwo przejazdów, a przy okazji dokonać optymalizacji kosztów oraz czasu wykonania zlecenia przez sprawne zarządzanie zasobami, zarówno ludzkimi, jak i sprzętowymi. Telematyka to coraz ważniejszy element współczesnego transportu.