Angielski termin „management of carriage” tłumaczymy jako zarządzanie przewozem, a ściślej rzecz ujmując, jako gestię transportową. Najogólniej możemy określić ją jako prawa i obowiązki, która dotyczą organizacji transportu towarowego, a także jego kosztów.
Decyzja o gestii transportowej
Decyzję o zawarciu dwustronnej umowy oraz zachowaniu gestii transportowej podejmują kupujący i sprzedający. W umowie powinny być zawarte notyfikacje, która ze stron decyduje o rodzaju transportu, wybiera trasę i przewoźnika, a także ustala terminy dostawy i odbioru. Jest to decyzja, która wymaga starannych przygotowań, znajomości rynku oraz zdolności przewidywania, dlatego bardzo przydatna jest opinia eksperta. Gestia transportowa może występować także w typie mieszanym – oznacza to, że strony umowy dzielą się między sobą poszczególnymi zobowiązaniami lub etapami transportu towaru. W praktyce gestia zwykle stanowi część zobowiązania sprzedawcy, szczególnie w transporcie drogowym, jednak jest to kwestia, którą można negocjować.
Dlaczego warto zdecydować się na gestię transportową?
Gestia transportowa pozwala uzyskać wiele korzyści. Dzięki powiązaniom lub wzajemnym umowom z innymi firmami, na przykład przewoźnikami, można zmniejszyć koszty realizacji transportu. Co więcej, dzięki gestii transportowej mamy kontrolę nad każdym aspektem realizacji przewozu. Oczywiście oznacza to również większą odpowiedzialność za dostarczenie towaru oraz zwiększoną liczbę obowiązków i wymagań do wykonania, jednak przynajmniej mamy pewność, że działania transportowe zostaną przeprowadzone w optymalny sposób.