Jakie są maksymalne wymiary samochodu ciężarowego w Polsce?

wymiary ciężarówek w Polsce

W logistyce elementem odgrywającym kluczową rolę jest transport drogowy. Przepisy, które dotyczą maksymalnych wymiarów pojazdów ciężarowych mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach, co jest ważne chociażby z perspektywy ochrony infrastruktury. Polska, podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej, ma określone regulacje dotyczące tego aspektu. Sprawdźmy zatem ile wynosi maksymalna wysokość, długość i szerokość samochodów ciężarowych w naszym kraju. 

Maksymalna wysokość ciężarówki

Obecnie dopuszczalna wysokość samochodu ciężarowego, wraz z ładunkiem, sięga aż 4 metrów. Jest to wartość, która bierze pod uwagę bezkolizyjne przejazdy pod mostami, wiaduktami czy liniami energetycznymi. Czy może się zdarzyć, że wysokość auta ciężarowego zostanie przekroczona? Jak najbardziej ‒ wówczas mamy do czynienia z transportem ponadgabarytowym, który rządzi się nieco innymi prawami. W jego przypadku ważne jest np. uzyskanie odpowiednich zezwoleń, zaplanowanie bezpiecznej trasy przejazdu, a czasem transport nienormatywny wiąże się z obecnością przy nim pilota eskortującego.

Długość samochodu ciężarowego

Dopuszczalna długość samochodu ciężarowego zależy od jego konfiguracji. Zgodnie z polskimi przepisami, jeśli mamy do czynienia z pojazdem pojedynczym ‒ nie może on przekraczać 12 metrów; w przypadku ciężarówki z naczepą jej maksymalna długość to 16,5 metra, z kolei zespół pojazdów dwuczłonowy może mieć 18,75 metra długości.

Przy tej okazji warto przypomnieć o rozróżnieniu między naczepą a przyczepą pojazdów. Naczepa jest liczona jako część pojazdu członowego, z kolei przyczepa będzie częścią zespołu pojazdów. Tę ostatnią łączy się z innymi pojazdami, natomiast naczepa jest w części położona na pojeździe silnikowym. W zależności od tego, czy jedziemy z naczepą czy przyczepą, będą nas obowiązywały inne ograniczenia co do długości samochodu ciężarowego.

Maksymalna szerokość i inne ważne wymiary auta ciężarowego

Wiemy, jaka jest określona wysokość i długość, czas na trzeci ważny wymiar: szerokość pojazdu ciężarowego. W Polsce wartość tego elementu wynosi 2,55 metra włączając w to ładunek. Wyjątkiem są samochody chłodnicze (tzw. izotermy), które ze względu na warstwę dodatkowej izolacji, mogą osiągać szerokość do 2,6 metra.

W kontekście samochodów ciężarowych warto też mieć na względzie ich dopuszczalną masę całkowitą, której wartość bez problemu znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu. Największa liczba, jaka pojawia się w przepisach w odniesieniu do DMC samochodów ciężarowych, to 40 ton. Te dane zależą od konfiguracji pojazdu, np. liczby jego osi.

Dopuszczalne wymiary ‒ po co wypada je znać?

Wiedza z tego zakresu przydaje się zarówno przy wyborze odpowiedniego pojazdu do potrzeb danego transportu, jak i pozwala uniknąć niepotrzebnych mandatów w przypadku przekroczenia przedstawionych limitów. Co ważne, jeśli dany transport nie mieści się w dopuszczalnych wymiarach transportu drogowego, występuje transport ponadgabarytowy.

Dowiedz się więcej na temat transportu bezpośrednio u przedstawiciela TTE. W naszej firmie obsłużymy zarówno Twój transport drogowy, jak i zaoferujemy Ci usługi na terminalu przeładunkowym w Sławkowie. Czekamy na kontakt!