System AVL to system, z którym powinien zapoznać się każdy przedsiębiorca prowadzący firmę transportową. Są przynajmniej dwie przyczyny, które sprawiają, że system AVL warto, a nawet trzeba znać. Po pierwsze – wynika to z obowiązujących przepisów. Po drugie – stosowanie tego rozwiązania jest po prostu opłacalne dla przewoźnika.
AVL to skrót od angielskiego terminu „automatic vehicle location”, które możemy przetłumaczyć jako „automatyczne śledzenie pojazdów”. Do funkcjonowania tego systemu konieczne są odpowiednie urządzenia oraz aplikacje. Pomagają one zarządzać transportem dzięki geolokalizacji oraz monitoringowi. Jest to możliwe dzięki technologii „Global Positioning System” („Globalny System Pozycjonowania”), powszechnie znanej jako GPS. GPS pozwala lokalizować pojazdy i umożliwia zarządzanie flotą w czasie rzeczywistym.
Jednym z ważniejszych zadań wypełnianych przez system AVL jest możliwość ustalenia, gdzie znajduje się pojazd w czasie rzeczywistym. Nie jest to jednak jedyna funkcja automatycznego śledzenia pojazdów. Produkty związane z branża systemów AVL, wraz z rozwojem współczesnej technologii, stają się coraz bardziej nowoczesne i funkcjonalne, oferując swoim użytkownikom coraz więcej możliwości. Ustalenie lokalizacji pojazdu to podstawa funkcjonalność systemów automatycznego śledzenia pojazdów, ale coraz bardziej zaawansowane funkcjonalności oferowane przez producentów aplikacji i urządzeń także są warte zainteresowania.
Co daje AVL?
Nowoczesne systemy AVL umożliwiają śledzenie nie tylko pozycji, ale również innych parametrów pojazdu w trybie dostosowanym do oczekiwań przewoźnika. Jedną z takich ciekawych funkcji jest na przykład możliwość śledzenia temperatury w komorach chłodniczych. Taka kontrola umożliwia podjęcie interwencji w sytuacji, gdy przekroczone zostaną wartości krytyczne tego parametru. System automatycznego śledzenia pojazdu pozwala także na monitoring wilgotności powietrza we wnętrzu ładowni.
Kolejnym, bardziej zaawansowanym zadaniem systemu AVL, może być wsparcie zarządzania gospodarką paliwową, na przykład poprzez kontrolę zużycia paliwa przez pojazd lub w wewnętrznych dystrybutorach przewoźnika. Tego rodzaju wsparcie pozwala sprawdzić, czy dochodzi pod tym względem do nadużyć. Monitoring zużycia paliwa umożliwia również skuteczną organizacje i zarządzanie gospodarką paliwową w przedsiębiorstwie.
Poza tym dzięki systemowi AVL przewoźnik może mieć możliwość komunikacji z kierowcą, zdalnej obsługi tachografów cyfrowych, rozliczania czasu pracy pracowników oraz ustalania harmonogramów. Dobrze wybrany system automatycznego śledzenia pojazdów usprawnia i ułatwia pracę przedsiębiorstwa, pomaga zaoszczędzić czas i środki finansowe.