Naczepa jest rodzajem przyczepy, którą wykorzystuje się do transportu towarów. Naczepa nie ma przedniej osi. Jest skonstruowana w taki sposób, aby razem z ciągnikiem siodłowym, na którym jest osadzona, tworzyć pojazd członowy. W transporcie wykorzystuje się różne rodzaje naczep, takie jak na przykład naczepa uniwersalna, wywrotka, mulda, chłodnia, dłużyce, platformy, naczepa specjalna lub cysterna. Dobór naczepy powinien być dostosowany do specyfiki przewożonego ładunku. Jednym z rodzajów naczep o specjalnym zastosowaniu jest naczepa typu Walking Floor, czyli z ruchomą podłogą.
Naczepa z ruchomą podłogą – charakterystyka
Naczepa z ruchomą podłogą składa się z przesuwnych belek oraz siłowników hydraulicznych, która są połączone z mechanizmem napędowym. Dzięki takim rozwiązaniom podłoga naczepy porusza się, ale ładunek nie zmienia swojego położenia. Naczepa z ruchomą podłogą ma zastosowanie przy przewozie szczególnie problematycznych ładunków, takich jak na przykład pasza, żwir, węgiel, piasek, kukurydza, zboża i inne materiały sypkie. Wykorzystuje się je również w transporcie paletyzowanych ładunków. Naczepa z ruchomą podłogą sprawdza się także podczas przewozu alternatywnych paliw, które są źródłami energii odnawialnej. W tej grupie możemy umieścić na przykład pelet, trociny, zrębki, słomę, ziarno owsa oraz drewno. W naczepach z ruchomą podłogą nie należy natomiast przewozić drobnych materiałów szklanych lub metalowych, które mogą uszkodzić mechanizm. Naczepy z ruchomą podłogą wykorzystywane są między innymi w branży rolniczej, komunalnej, bioenergetycznej oraz drzewnej.
Naczepy do zadań specjalnych
Producenci, poza standardowymi rozwiązaniami, są w stanie zaproponować modele naczep dostosowanych do specyfiki danej branży oraz transportowanego ładunku. Mogą to być na przykład naczepy wyposażone w mocniejsze profile przesuwne. Jednym ze sposobów na usprawnienie transportu jest wyposażenie naczep w drzwi boczne, które mogą ułatwić załadunek. Coraz bardziej popularne jest wykorzystanie w nowoczesnych naczepach z ruchomą podłogą systemów zdalnego sterowania, które można obsługiwać nawet przy pomocy aplikacji w telefonie komórkowym. Wśród propozycji dla przewoźników znajdują się również rozwinięte metody ochrony elementów hydraulicznych naczepy. Przewoźnicy korzystający z naczep z ruchomą podłogą wśród mocnych stron takiej przyczepy wyliczają łatwy i szybki załadunek oraz rozładunek ładunku. Warto też zwrócić uwagę, że w przypadku szczególnie problematycznych materiałów naczepa z ruchomą podłogą umożliwia optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, bez straty przestrzeni załadunkowej.