CMR w logistyce: ważne informacje i zastosowania
Stoi na straży interesów nadawcy, odbiorcy oraz przewoźnika, stanowiąc potwierdzenie zawarcia umowy transportowej ‒ tak w skrócie można określić rolę dokumentu CMR w logistyce. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Czy jest obowiązkowy? Kto wystawia ten dokument? Co trzeba w nim zawrzeć i komu go przekazać?
Co to znaczy CMR?
Skrót wywodzi się od francuskiej nazwy Convention relative au contrat de transport international de Marchandises par Route, którą tłumaczy się jako Konwencję o umowie międzynarodowego drogowego transportu towarów.
Co to jest dokument przewozowy CMR? Oznacza on pismo, w którym zawarte są wszelkie ustalenia dotyczące zlecenia na transport międzynarodowy towarów pomiędzy nadawcą, odbiorcą a przewoźnikiem.
CMR dotyczy pojazdów, czyli transportu samochodowego, w tym naczep, przyczep itp.
Kiedy sporządza się list przewozowy międzynarodowy?
W momencie zawierania umowy na samochodowy przewóz towarów pomiędzy państwami, warto przygotować również list przewozowy CMR.
Chociaż międzynarodowy samochodowy list przewozowy jest dokumentem nieobowiązkowym, to w interesie wszystkich stron leży, aby go sporządzić. Zawiera dane nadawcy, odbiorcy i przewoźnika oraz dokładne informacje o rodzaju transportowanych dóbr. Precyzyjnie określa się w nim zarówno liczbę sztuk przewożonych towarów, jak i wagę brutto oraz sposób zapakowania. Znajdziemy w nim informacje dotyczące ubezpieczenia oraz zapisy przydatne w załatwianiu formalności celnych. Możemy opisać w nim także wszelkie dodatkowe ustalenia pomiędzy stronami i ewentualne, dodatkowe instrukcje dla przewoźnika.
CMR powinien zawierać również klauzulę o tym, że transport, którego dotyczy dokument, podlega zapisom Konwencji CMR.
Kto wystawia dokument CMR?
Obsługą dokumentów CMR zajmuje się nadawca albo przewoźnik. Międzynarodowe listy przewozowe sporządza się w zwykle w trzech egzemplarzach: po jednym dla nadawcy (kolor czerwony), odbiorcy (kolor niebieski) oraz przewoźnika (kolor zielony). Czasem powstaje dodatkowa kopia (czarna) dla celów administracyjnych. Może ona trafić na przykład do działu księgowości.
Jak wypełnić dokument CMR?
Jak już wspomnieliśmy, wypełnianie dokumentu CMR to zadanie nadawcy lub przewoźnika. W internecie można znaleźć przykładowe wzory i bazować na nich w razie potrzeby. W liście warto zawrzeć informacje, które wymieniliśmy powyżej i nie zapomnieć o wpisaniu miejsca i daty sporządzenia dokumentu oraz przyjęcia towaru do transportu.
CMR to dokument, który może okazać się przydatny również w przypadku transportu materiałów sypkich. Jeśli szukasz firmy, która zajmie się dla Ciebie właśnie takim przewozem, skontaktuj się z naszymi ekspertami ‒ firma TTE czeka na Twoje zlecenia!