Transport to nie tylko przemieszczanie się towarów z punktu A do punktu B. To także skomplikowany proces logistyczny, który wymaga precyzji i bezpieczeństwa. W tym kontekście ruchoma podłoga w naczepie to innowacyjne rozwiązanie, które znacząco ułatwia załadunek i rozładunek towarów. Odkryj, jak działa ta technologia i dlaczego warto się nią zainteresować.
Budowa ruchomej podłogi w naczepie
Naczepa wyposażona w ruchomą podłogę to tak zwana naczepa walking floor. Z reguły ruchoma podłoga jest zbudowana z 12 lub 24 aluminiowych listew, które są umieszczone wzdłuż naczepy. Listwy te przesuwają się na długość od około 15 do 25 centymetrów i są istotnym elementem mechanizmu. Szczelność konstrukcji pozwalają osiągnąć uszczelki zamontowane na krawędziach listew. Ruchoma podłoga ułożona jest na ramie wykonanej ze stali konstrukcyjnej, często wzmocnionej poprzecznymi palami, a podparciem dla listew są poprzeczki nośne. Na poprzeczkach instaluje się zrobione z plastiku wkładki, których zadaniem jest zmniejszenie oporów podczas pracy listew.
Naczepa z ruchomą podłogą – zasada działania
Ruchoma podłoga jest napędzana przez specjalny mechanizm, na który składają się belki przesuwne oraz siłowniki hydrauliczne, zazwyczaj zainstalowane w środkowej partii nadwozia. Siłowniki hydrauliczne przymocowane są do ramy mechanizmu napędowego. Do sterowania nimi służą elektrozawory. Konstrukcja ruchomej podłogi pozwala na przeprowadzenie ruchu. Na początku listwy, które napędza napęd hydrauliczny, razem z ładunkiem przemieszczają się w stronę punktu wyładunkowego. Ruch wykonuje jedna część listew i dochodzi do cofnięcia co trzeciej listwy, dlatego ładunek nie zmienia swojego położenia.
System, który napędza pracę ruchomej podłogi zlokalizowany jest pod podłogą, więc nie zmniejsza przestrzeni ładunkowej. Mechanizm sterowania można umieścić w kabinie kierowcy lub przy drzwiach wyładunkowych. Dodatkowym elementem, który instalowany jest w naczepie z ruchomą podłogą, jest ruchoma przednia ściana z gumową klapą, której funkcją jest na przykład ochrona podłogi przed zanieczyszczeniami. Producenci ruchomych przyczep w swoich produktach stosują różne rozwiązania, są także w stanie dostosować dany model do indywidualnych potrzeb klienta.
Zalety ruchomej podłogi w naczepie
Ruchoma podłoga w naczepie to jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w branży transportowej, które przynosi niezliczone korzyści zarówno przewoźnikom, jak i klientom. Jest to technologia, która rewolucjonizuje sposób przewozu ładunków, podnosząc efektywność i jakość usług transportowych, a także ułatwia pracę w magazynach przeładunkowych.
- Wszechstronność zastosowań: naczepy z ruchomą podłogą wykorzystuje się często do przewozu ładunków sypkich, takich jak na przykład zboże, otręby, kukurydza, pasza, węgiel, żwir i piasek. Sprawdzają się również przy przewozie towarów ułożonych na paletach, bali i beczek oraz innych towarów paletyzowanych. Naczepy z ruchomą podłogą mają także zastosowanie w transporcie biomasy, czyli alternatywnego paliwa. Są to źródła energii odnawialnej, do których możemy zaliczyć między innymi drewno, ziarno owsa, trociny, pelet lub słomę.
- Oszczędność czasu i kosztów: kluczowym atutem naczep z ruchomą podłogą jest znacząca oszczędność czasu i kosztów. Dzięki tej technologii proces załadunku i rozładunku staje się znacznie szybszy i bardziej wydajny. Równomierne rozprowadzenie ładunku na płaskiej powierzchni listew eliminuje potrzebę ręcznego przemieszczania towarów, co nie tylko skraca czas operacji, ale także redukuje koszty związane z pracą ludzką.
- Bezpieczeństwo: ruchoma podłoga przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno towarów, jak i pracowników zaangażowanych w proces transportu. Gładka i równa powierzchnia listew minimalizuje ryzyko uszkodzenia ładunku podczas przemieszczania, co jest szczególnie istotne dla delikatnych lub łamliwych towarów. Ponadto eliminacja konieczności manualnego przesuwania ciężkich przedmiotów zmniejsza ryzyko kontuzji pracowników załadunkowych, przyczyniając się do poprawy warunków pracy.
- Zwiększenie ładowności: ruchoma podłoga pozwala na zoptymalizowanie przestrzeni ładunkowej naczepy. Dzięki płaskiej powierzchni listew można wykorzystać niemal każdy centymetr dostępnej przestrzeni, co skutkuje zwiększeniem możliwości załadunkowych pojazdu.
- Redukcja emisji spalin: w dobie zwiększonej świadomości ekologicznej ruchoma podłoga w naczepie przyczynia się także do zrównoważonego rozwoju. Poprzez zwiększenie ładowności i efektywności transportu możliwe jest zmniejszenie liczby przejazdów, co przekłada się na redukcję emisji szkodliwych substancji oraz ochronę środowiska naturalnego.
Zabronione ładunki na naczepie z ruchomą podłogą
W naczepach z ruchomą podłogą nie należy przewozić rozdrobnionych odpadów metalowych lub szklanych. Taki ładunek może uszkodzić listwy oraz mechanizm napędowy podłogi. Ostre, drobne fragmenty mogą także zniszczyć zamontowane na krawędziach listew gumowe uszczelki. To z kolei zmniejsza szczelność podłogi, co może prowadzić do problemów z utrzymaniem odpowiedniej temperatury lub wilgotności wewnątrz naczepy. Efektem jest szybsze zużycie elementów ruchomej podłogi. Dlatego aby zachować naczepę z ruchomą podłogą w dobrym stanie oraz przedłużyć jej trwałości, niezbędne jest przestrzeganie zakazu przewozu wymienionych wyżej ładunków. Pozwoli to uniknąć kosztów napraw i utraty efektywności tego sprzętu transportowego.
W TTE niezależnie czy korzystasz z transportu materiałów sypkich, czy z innych punktów naszej oferty, masz okazję do poznania, co znaczy szybki i efektywny transport z wykorzystaniem ruchomej podłogi, usprawniającej naszą pracę! Już dziś skontaktuj się z naszym przedstawicielem, by ustalić zakres wspólnych działań.