Spedycja to proces dostarczenia ładunku z jednego miejsca do drugiego, z wykorzystaniem wybranych środków transportu. Organizacja spedycji obejmuje wiele zadań, nie tylko sam transport, a na rynku dostępnych jest wiele firm spedycyjnych. Jak zatem znaleźć dobrego spedytora?
Co powinien umieć spedytor? Zadania spedytora
Spedytorzy i firmy spedycyjne doradzają wybór trasy i sposób transportu, koordynują proces przewozu oraz rozładunku i reagują w przypadku problemów. Oprócz tego szukają przewoźnika, kontrolują dokumentację, dbają o zgodność z przepisami oraz bezpieczeństwo. Spedytor zajmuje się kontrolą kierowcy w zakresie przestrzegania obowiązujących przepisów, na przykład dotyczących limitów czasu jazdy.
Cechy dobrego spedytora
Praca spedytora wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, ale taka osoba powinna też radzić sobie w sytuacjach stresowych oraz posiadać umiejętności logicznego myślenia. Konieczna z reguły jest też znajomość co najmniej jednego języka obcego. Na co zwrócić uwagę, zanim podejmiemy współpracę z firmą spedycyjną?
Spedytor – jak wybrać najlepszego?
Podczas szukania usługodawcy, trzeba zapoznać się z zakresem jego działalności oraz specjalizacją. Na przykład nie wszyscy spedytorzy zajmują się transportem międzynarodowym. Są też firmy, które skupiają się tylko na danym rodzaju transportu ‒ drogowym, morskim albo powietrznym, i nie zapewniają wsparcia przy przeładunku kontenerów, gdy w grę wchodzi więcej niż jeden środek transportu. W takich sytuacjach warto zacząć współpracę z firmą TTE, która prowadzi terminal przeładunkowy w Sławkowie.
Dobrą podpowiedzią w trakcie poszukiwań spedytora będzie jego renoma i opinie innych klientów. Kierując się recenzjami użytkowników, trzeba zwrócić uwagę, czy spedytor w wystarczającym stopniu zapewnia ochronę ładunku oraz czy działa zgodnie z przepisami. Konkretnym czynnikiem, który będzie liczył się podczas nawiązywania współpracy jest procent transportów, które zostały dostarczone w czasie określonym w umowie ze spedytorem.
Dobry spedytor z dużej firmy?
Czy dobra firma spedycyjna to zawsze duże przedsiębiorstwo? Zasięg i rozmiar nie wpływają na rzetelność usługodawcy, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że małe i średnie firmy mogą mieć nieco mniejsze możliwości w przypadku wykonania ogromnego zlecenia. Z kolei duże przedsiębiorstwa nie zawsze są w stanie zaoferować indywidualne podejście, którego mogą potrzebować klienci, czy odpowiedni stały kontakt z zamawiającym transport podczas wykonywania zlecenia.
Koszty i komunikacja wpływają na decyzję
Przed podjęciem współpracy należy sprawdzić również takie kwestie jak opłaty i koszty dodatkowe oraz zakres usług, jakie obejmuje umowa. Może się okazać, że spedytor, którego oferta wydaje się bardziej atrakcyjna cenowo, nie zapewnia wszystkich usług, jakie są potrzebne klientowi, a ich wykonanie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jednym z wyznaczników kierunku dalszej współpracy może być też komunikacja spedytora – jeśli czas odpowiedzi na zapytania jest długi, a udzielane informacje nie są zrozumiałe, to dobrym pomysłem są dalsze poszukiwania spedytora.