Jakich sprzętów używa się na stacjach przeładunkowych?

przeładunek

Kluczem do sukcesu w branży transportowej jest jak najlepsza optymalizacja procesów związanych z transportem. W tym celu przedsiębiorstwa transportowe stosują różne narzędzia. Jednym z rozwiązań stosowanych do usprawnienia transportu są stacje przeładunkowe, które pozwalają na tak zwany transport kombinowany. Stacje przeładunkowe są istotnym elementem łańcucha dostaw towarów i korzystają z nich przedsiębiorcy, dla których znaczenie ma innowacyjność oraz efektywność działań. To również metoda obniżenia kosztów oraz podniesienia konkurencyjności.

Funkcje stacji przeładunkowych

Nowoczesna stacja przeładunkowa nie jest wyłącznie punktem przeładunkowym, ale coraz częściej pełni rolę pewnego rodzaju centrum obsługi przewozu. Jednym z kluczowych czynników, które decydują o efektywnym działaniu stacji przeładunkowej jest strategiczna lokalizacja. Istotną funkcję mają także między innymi wielkość punktu, jego miejsce w łańcuchu dostaw oraz sposób zarządzania. Na wydajność stacji przeładunkowej wpływa także wyposażenie, czyli sprzęt, którym dysponuje. Stacje przeładunkowe mają też wartość proekologiczną, ponieważ mają duże znaczenie w przewozie odpadów komunalnych.

Sprzęt na stacji przeładunkowej

Wyposażenie stacji przeładunkowej powinno być dostosowane do rodzaju obsługiwanych ładunków. Podczas czynności rozładunkowych i załadunkowych stosuje się między innymi dźwigi. Używane są na przykład żurawie przeładunkowe, tak zwane żurawie przenośne, których dźwignice są umieszczone na samochodzie ciężarowym. Żurawie przeładunkowe działają dzięki zastosowaniu pompy hydraulicznej, dlatego określa się je również jako dźwigi hydrauliczne. Wśród urządzeń tego typu możemy wyróżnić żurawie ogólnego przeznaczenia, a także leśne, przeznaczone do drewna, prac przemysłowe, używane przy złomie.

Innym sprzętem, który ma zastosowanie na stacji przeładunkowej, jest suwnica, czyli dźwignica służąca do przenoszenia ładunków, na przykład rozładunku materiałów z samochodów ciężarowych lub wagonów kolejowych oraz ustawiania towaru na platformie rozładunkowej. Dostępne są modele suwnic, które są przystosowane do obsługi ładunków o wadze nawet 40 ton.

Do przeładunku luźnych materiałów sypkich stosowane są czerpaki. Czerpaki to rodzaj dużej szufli, zrobionej z trwałego materiału, która umożliwia nabieranie i przenoszenie ładunków w sypkiej postaci.

Bardzo ważnym, podstawowym elementem wyposażenia stacji przeładunkowej jest wózek widłowy. Pojazd ułatwia przewożenie ładunku w paczkach lub kartonach na małe odległości. Na stacji przeładunkowej sprawdzają się też między innymi elektryczne wózki paletowe, waga samochodowa, a także elektromagnesy.

Dowiedz się, jak działa stacja (magazyn) przeładunkowa w Trade&Trans Expert – https://tte.pl/magazyn-przeladunkowy/.