Jakie prawo reguluje wymiary ciągnika siodłowego z naczepą?

prawo określające wymiary ciągnika siodłowego

Samochodowe pojazdy transportowe, w tym ciągniki siodłowe, podlegają ścisłym regulacjom prawnym. Przede wszystkim po to, aby zapewnić bezpieczeństwo pojazdom i zespołom pojazdów poruszającym się po drogach krajowych i międzynarodowych. Gdzie szukać informacji dotyczących wymiarów ciągnika siodłowego z naczepą? Jakie prawo je reguluje?

Co to jest ciągnik siodłowy z naczepą?

Jak nazwa wskazuje, jest to pojazd członowy, składający się z ciągnika siodłowego (którego głównym zadaniem jest ciągnięcie pojazdów nieposiadających własnego napędu) oraz naczepy ‒ przeznaczonej do transportu towarów. Całość zaprojektowana jest w ten sposób, że część naczepy, wraz z załadunkiem, opiera się na ciągniku siodłowym. Naczepę można łatwo i stosunkowo szybko przyczepić oraz odczepić, przez co ten pojazd członowy doskonale sprawdza się w transporcie drogowym.

Ustawy i przepisy dotyczące wymiarów ciągnika siodłowego z naczepą

Aby transport drogowy towarów odbywał się zgodnie z prawem, warto zaznajomić się z następującymi dokumentami (dostępnymi także online):

  • Ustawa Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 roku;
  • Dyrektywa 96/53 obowiązująca wszystkie samochody ciężarowe poruszające się na terenie Unii Europejskiej;
  • przepisy obowiązujące na terenie kraju, z, do lub poprzez który odbywa się transport.

Dopuszczalne wymiary ciągnika siodłowego z naczepą w Polsce

Bazując na wyżej wymienionej ustawie, można stwierdzić, że łączna długość pojazdu, na który składa się ciągnik siodłowy i dowolnego rodzaju naczepa, nie może przekraczać 16,5 m.

Co w sytuacji, gdy długość ciągnika siodłowego z naczepą jest większa? Wówczas można ubiegać się o specjalne pozwolenie na przejazd. Co ważne, każdy kolejny transport ciągnikiem siodłowym z naczepą, którego długość przekracza wartość określoną w ustawie, wymaga osobnego zezwolenia.

Jeśli chodzi o dopuszczalną szerokość samochodów ciężarowych, jakie mogą poruszać się po polskich drogach, wynosi ona 2,55 m. Wyjątki wyłączone z tej reguły znajdziesz w osobnym tekście na naszym blogu o maksymalnych wymiarach ciężarówek w Polsce.

Maksymalna wysokość ciężarówki, w tym ciągnika siodłowego z naczepą to 4 m. Wszystkie te parametry można znaleźć w Ustawie Prawo o ruchu drogowym, powszechnie znanej jako Kodeks drogowy.

Współpraca z TTE ‒ o nic nie musisz się martwić!

Zlecając nam organizację transportu drogowego towarów, nie musisz zaprzątać sobie głowy przepisami z zakresu ruchu drogowego, tak w Polsce, jak i poza jej granicami. Zadbamy o to, by przewóz towarów odbył się sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z wszelkimi wytycznymi.