Naczepa „walking floor”, czyli naczepa z ruchomą podłogą to ciekawe rozwiązanie, które ułatwi transport niektórych rodzajów towaru. Najważniejszym elementem takiej ruchomej podłogi są przesuwające się o kilkanaście centymetrów listwy rozmieszczone wzdłuż przyczepy. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Wyjaśniamy w najnowszym artykule na blogu. Zapraszamy do lektury.
Solidna podstawa
Całość konstrukcji opiera się na stalowej ramie, wzmocnionej palami i poprzeczkami nośnymi. Za szczelność naczepy z ruchomej podłogi odpowiadają uszczelki, a jej wytrzymałość poprawiają umieszczone pomiędzy listwami wkładki. Podłoga jest ruchoma dzięki mechanizmowi zbudowanemu z przesuwnych belek i siłowników hydraulicznych, połączonych z mechanizmem napędowym – do sterowania służą elektrozawory.
- Dzięki takiej budowie oparta na listwach podłoga porusza się podczas przewozu.
- Często całym systemem można sterować przy pomocy specjalnej aplikacji, z poziomu telefonu komórkowego.
- Taki sposób sterowania stanowi duże ułatwienie dla pracowników, podnosząc ich bezpieczeństwo i komfort pracy.
Transport dla wymagających
Swobodnie przemieszczająca się w trakcie jazdy podłoga będzie praktycznym sposobem na transport specyficznych grup ładunków. W jakich sytuacjach warto wynająć tego rodzaju przyczepę? Naczepa z ruchomą podłogą jest świetnie przystosowana przede wszystkim do przewozu materiałów sypkich i drobnicowych. Sprawdza się przy transporcie zboża i paszy oraz sypkich materiałów budowlanych, takich jak żwir czy piasek. W naczepach z ruchomą podłogą przewozi się również paliwa alternatywne, takie jak pelet, słoma, brykiet, ściółka z kory i inne rodzaje biomasy. Przy pomocy „walking floor” transportowane są też odpady i materiały do recyklingu. Jednak to nie wszystkie sytuacje, w których przydatna będzie naczepa z ruchomą podłogą. Znajdzie zastosowanie w przewozie ładunków, które są ułożone na paletach, balach lub znajdują się w beczkach. Takie rozwiązanie pozwala jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń załadunkową.
Same zalety?
Zaletą przyczep z ruchomą podłogą jest również również sprawny załadunek oraz wyładunek towaru. Proces ten nie musi być prowadzony „od góry”, jak w standardowych przyczepach. Warto wiedzieć, że dostępne są naczepy z dodatkowymi udogodnieniami, które wpływają na ich funkcjonalność – mogą to być na przykład boczne drzwi, przystosowane do załadunku długich elementów czy też wzmocnione profile przesuwne.
Kiedy nie skorzystamy z zalet naczepy z ruchomą podłogą? Nie należy przewozić w niej towarów szklanych, metalowych i innych ładunków o ostrych krawędziach, które mogłyby uszkodzić uszczelki. W ten sposób naczepa straci swoją szczelność oraz obniży się jej żywotność.