Firma transportowa z własnym magazynem – zalety

Firma transportowa z własnym magazynem - zalety

Magazyn to jedna z części składowych infrastruktury transportowej. Może nim być zarówno pomieszczenie zamknięte, gdzie składuje się towary wrażliwe na czynniki atmosferyczne, jak i otwarte składowiska, które czasem są osłonięte wiatą, dla wyrobów cechujących się odpornością na trudne warunki pogodowe. Dlaczego warto szukać firmy transportowej z własnym magazynem? Na to pytanie odpowiemy w niniejszym artykule.

Firma transportowa z własnym magazynem — dlaczego warto zdecydować się na jej usługi? Opinia TTE

Do funkcjonowania magazynu konieczne są urządzenia i meble do składowania produktów, czyli różnego rodzaju regały, stojaki, wieszaki; środki transportu, na przykład wózki, żurawie lub przenośniki; pomocnicze urządzenia magazynowe, czyli między innymi kontenery, palety i wagi. Niezbędna jest również oraz obsługa magazynu. Przygotowanie takiego miejsca wymaga zorganizowania, a także dużej inwestycji w sprzęt i wykwalifikowaną kadrę pracowniczą.

Warto pamiętać, że w procesach logistycznych magazyn pełni ważne funkcje. Nie wszystkie firmy transportowe dysponują własną przestrzenią do składowania i korzystają z tak zwanego outsourcingu logistyki. Polega on na korzystaniu z usług operatora logistycznego, który zapewnia obsługę procesów logistycznych przedsiębiorstwa. W ten sposób firma transportowa może „przerzucić” odpowiedzialność za wiele procesów na stronę operatora logistycznego, który posiada doświadczenie i dysponuje zapleczem. Przedsiębiorstwo nie musi inwestować w sprzęt ani zatrudniać nowych pracowników, aby korzystać z zalet przestrzeni magazynowej.

Firma transportowa z własnym magazynem — przyspieszenie łańcucha dostaw

Posiadanie własnego magazynu ma jednak dużo mocnych stron.

  • Przede wszystkim jest to pełna swoboda działań i podejmowania decyzji, w krótszym czasie, niż podczas współpracy z pośrednikiem. Usunięcie jednego z elementów procesu transportu (magazynowania towaru w innej firmie) może być krokiem do przyśpieszenia pewnych działań.
  • Przestrzeń magazynowa często okazuje się mocnym atutem podczas negocjacji z partnerem biznesowym – kumulacja procesów logistycznych przez jedną firmę umożliwia ich sprawną realizację.
  • Dzięki posiadaniu własnego magazynu przedsiębiorca transportowy jest w stanie w pełni kontrolować zachodzące w nim procesy, czyli między innymi zarządzaniem przestrzenią magazynową, kompletacją, transportem oraz dystrybucją towarów lub zarządzaniem zapasami.
  • Firmowy magazyn może być jedną z metod optymalizacji łańcucha dostaw oraz innych procesów w logistyce.
  • Bardzo istotne jest, aby firma transportowa zadbała o odpowiednie zaprojektowanie magazynu oraz organizację jego codziennego funkcjonowania. Dzięki temu na takim układzie skorzystają przedsiębiorstwo i jego klienci.